ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МІСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ ТОВАРИСТВА ОХОРОНИ ПРИРОДИ

Конкурс

Відбувся конкурс "ДОБРО В ТВОЄМУ СЕРЦІ" для груп учнів та класних колективів 7-9 класів.

Конкурс був спрямований на формування відповідального та гуманного ставлення до тварин. 

Дізнатися більше

Обговорення

На розгляд членів Товариства та усіх небайдужих винесено проект нової редакції Статуту

Дізнатися більше

Працюємо разом

Ми намагаємось відслідкувати усі негативні екологічні явища міста, але без активної позиції громадян не можна подолати безлад у сфері охорони довкілля. Наша природа вимагає дій від кожного...

Дізнатися більше

Увага! Консерванти

Величезна кількість товарів, які прикрашають полиці наших магазинів, містять різні емульгатори та консерванти. Дізнайтесь, які з них не є безпечними.

Дізнатися більше

Екологія міста

Дніпропетровськ займає площу 405,08 квадратних кілометрів і має населення 997,8 тис. осіб.

Дізнатися більше


Інформація про викиди

Дізнатися більше

Природно-заповідний фонд Дніпропетровська

Відомості про об'єкти природно-заповідного фонду міста

Дізнатися більше

Екологічні свята і пам'ятні дати

Найближче екологічне свято 19 квітня День довкілля (День навколишнього середовища України)

Дізнатися більше


Громадська екологічна експертиза

Міське товариство разом з Дніпропетровською обласною організацією Українського товариства охорони природи проводить громадські екологічні експертизи проектів

Дізнатися більше

Статут Товариства


План робіт на 2015 рік

Дізнатися більше

Звіти за минулі роки

Дізнатися більше

Фінансова участь

Дізнатися більше

Завітай на сайт друзів

Асоціація міжнародно-правових досліджень


ООО Корс-Софт

Автоматизация торговли
Бесплатная программа для создания сайта -
Мини-Сайт UA

Заголовок

Від стихійних ініціатів до згуртованого екологічного руху

Беззаперечною тенденцією останніх років є зростання громадської активності на ниві охорони довкілля. В суспільстві поступово виникає розуміння того, що змінити ситуацію на краще можливо лише тоді, коли кожен в міру своїх можливостей долучиться до поліпшення стану навколишнього природного середовища, відстоювання екологічних прав.

Йдеться не тільки про діяльність екологічних громадських організацій, а й про активну позицію окремих мешканців міст і селищ. Громадяни об’єднуються в ініціативні групи аби відстояти зелені насадження біля власного будинку, прибрати стихійне звалище сміття, не допустити будівництва автомийки під своїми вікнами чи у власному дворі. Ці маленькі стихійні ініціативи є насправді величезними джерелами єдиного могутнього екологічного руху,  який потребує допомоги і сприяння з боку насамперед досвідчених громадських діячів. Йдеться не про те, щоб очолити і скерувати такі ініціативи, а про всебічну допомогу людям, які не маючи досвіду громадської діяльності, не можуть правильно скерувати свої зусилля, обрати найбільш вірний шлях для відстоювання своїх прав.

І не варто боятись, що такі ініціативи мають дещо «егоїстичний» характер – спрямовані передусім на  захист інтересів їх учасників. Як свідчить практика, людина, яка хоч ненадовго долучилась до природоохоронної тематики, залишається в лавах стійких борців за екологічну справу і після вирішення власного питання.  Відстоявши зелений куточок  у власному подвір’ї мешканці з радістю готові допомогти сусідам в подібній ситуації. Домігшись видалення звалища сміття люди переходять до озеленення звільненої ділянки. Від захисту власної домівки вони йдуть до більш широких проблем: боротьби з незаконним виловом  риби і браконь-єрством, незаконною забудовою водоохоронних зон, вирубкою лісів.

Зараз приходиться багато чути про послаблення уваги держави до екологічних ініціатив громадських організацій, про ігнорування їх пропозицій та вимог. Але причина цього знаходиться не лише у владі, а й у слабкості таких організацій, відсутності за ними великої суспільної підтримки. Підтримки не на словах, а дієвої готовності широкого загалу громадян долучитись до вирішення певної проблеми, відстоювання важливого рішення.

З іншого боку, наявність значної кількості демагогів, які намагаються заробити собі слави на громадських ініціативах, до яких вони мають досить віддалене відношення, спонукає звичайних громадян з обережністю ставитись до будь-яких сторонніх впливів від існуючих організацій та активістів.

Вихід з цього замкненого кола лише один – щира підтримка досвідченою екологічною громадськістю таких ініціативних груп в їх діяльності з охорони довкілля, відкритість до співпраці та взаємодопомоги. 

При цьому не важливо, чи будуть входити такі активні громадяни у чинні екологічні громадські організації чи засновуватимуть нові, чи може взагалі залишатимуться поза будь-якими офіційними утвореннями. Головне, щоб вони відчували себе частиною єдиного природоохоронного руху і формували суспільний попит на чисте довкілля.

Вже зараз ми бачимо ростки цього процесу, коли під час виборів представники різних політичних сил, розуміючи настрої, що панують в суспільстві, змушені віддавати значну частину своїх передвиборчих обіцянок поліпшенню екологічної проблем.

Наступним кроком має стати перехід від слів до діла, коли суспільство задаватиме кожному посадовцю і представнику влади запитання, а що він реально зробив для охорони довкілля. Коли кожен представник промисловості буде змушений розповідати, яким чином його підприємство забезпечує екологічно безпечні умови виробництва і зменшення навантаження на навколишнє середовище.

Єдиний шлях до створення таких умов – формування активного суспільного прошарку громадян, небайдужих до проблем довкілля. Адже коли кількість таких «екологічно свідомих» громадян стане критично високою, у політичної еліти, бізнесових кіл та чиновництва не залишиться іншого вибору, як перейти до сталого розвитку України як держави з дбайливим ставленням до навколишнього середовища та з екологічно безпечними умовами життя для кожного.

Тож підтримка стихійних екологічних ініціатив є однією з головних задач організованого природоохоронного руху.

Сергій Єдаменко - голова Дніпропетровського міського товариства охорони природи

© 2011 Екологія Придніпров'я