ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МІСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ ТОВАРИСТВА ОХОРОНИ ПРИРОДИ

Конкурс

Відбувся конкурс "ДОБРО В ТВОЄМУ СЕРЦІ" для груп учнів та класних колективів 7-9 класів.

Конкурс був спрямований на формування відповідального та гуманного ставлення до тварин. 

Дізнатися більше

Обговорення

На розгляд членів Товариства та усіх небайдужих винесено проект нової редакції Статуту

Дізнатися більше

Працюємо разом

Ми намагаємось відслідкувати усі негативні екологічні явища міста, але без активної позиції громадян не можна подолати безлад у сфері охорони довкілля. Наша природа вимагає дій від кожного...

Дізнатися більше

Увага! Консерванти

Величезна кількість товарів, які прикрашають полиці наших магазинів, містять різні емульгатори та консерванти. Дізнайтесь, які з них не є безпечними.

Дізнатися більше

Екологія міста

Дніпропетровськ займає площу 405,08 квадратних кілометрів і має населення 997,8 тис. осіб.

Дізнатися більше


Інформація про викиди

Дізнатися більше

Природно-заповідний фонд Дніпропетровська

Відомості про об'єкти природно-заповідного фонду міста

Дізнатися більше

Екологічні свята і пам'ятні дати

Найближче екологічне свято 19 квітня День довкілля (День навколишнього середовища України)

Дізнатися більше


Громадська екологічна експертиза

Міське товариство разом з Дніпропетровською обласною організацією Українського товариства охорони природи проводить громадські екологічні експертизи проектів

Дізнатися більше

Статут Товариства


План робіт на 2015 рік

Дізнатися більше

Звіти за минулі роки

Дізнатися більше

Фінансова участь

Дізнатися більше

Завітай на сайт друзів

Асоціація міжнародно-правових досліджень


ООО Корс-Софт

Автоматизация торговли
Бесплатная программа для создания сайта -
Мини-Сайт UA

Участь у громадському русі проти комерційного використання дельфінаріїв.

Україна є Стороною Угоди про збереження китоподібних Чорного моря, Середземного моря та прилеглої акваторії Атлантичного океану (ACCOBAMS), Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин. Вказані міждержавні угоди передбачають вжиття відповідних заходів і до збереження чорноморських дельфінів. Крім того, 2010 рік проголошено Генеральною Асамблеєю ООН Міжнародним роком біорізноманіття (резолюція № 61/203 від 20.12.2006 р.), тому заходи щодо збереження біологічних видів, які знаходяться на межі зникнення, є вкрай актуальними та важливими.

На даний час такі види дельфінів як білобочка (Delphinus delphis); афаліна (Tursiops truncatus); азовка (Phocoena phocoena) внесені до Червоної книги України. Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 31.03.2008 р. № 165 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.04.2008 р. за № 377/15068) заборонено строком на три роки спеціальне використання (вилучення з природного середовища) вказаних видів дельфінів.

Але у великих містах України одини за одним відкриваються дельфінарії. Так восени 2009 року в Центральному міському парку Дніпропетровська було створено дельфінарій. По суті цей дельфінарій є тимчасовою конструкцією невеликого розміру, у якій утримується три дельфіни підвиду афаліна чорноморська. Відповідність умов утримання тварин вимогам Закону України „Про захист тварин від жорстокого поводження” викликає сумніви. Земельна ділянка виділена простим розпорядженням міського голови без рішення міської ради. Не проведено громадського обговорення доцільності спорудження дельфінарію.  І це незважаючи на те, що парк є об’єктом природно-заповідного  фонду (парком-пам’ятником садово-паркового мистецтва). Багаторазові спроби з’ясувати місце походження тварин не дали позитивного результату. Власники закладу не мають дозволу на утримання диких тварин в неволі, наявність якого передбачена ст. 8 Закону України „Про захист тварин від жорстокого поводження”.

На даний час вирішується питання про створення дельфінарію у місті Львові. Нещодавно відкрито дельфінарій в Донецьку. В місті Києві діє два дельфінарії, а загалом по України їх маже тридцять. За виключенням кількох дельфінаріїв (Севастополь, Одеса тощо) ці споруди будуються в містах, які не мають стосунку до морів і морської води, самі споруди не пристосовані належним чином до утримання цих тварин і мають суто комерційну мету. Не зрозуміло, де беруться зазначені тварини за наявності суворої заборони на їх вилов в усіх країнах Чорноморського басейну.

З метою дослідження проблеми було направлено запити до Міністерства з охорони навколишнього природного середовища України, Національної комісії з Червоної книги України, профільного комітету Верховної Ради України. Було також направлено лист до профільної комісії Дніпропетровської міської ради. 

У зв’язку з тим, що за твердженнями окремих фахівців дельфіни використовуються для лікування хворих дітей (так звана „дельфінотерапія”) було направлено відповідні запити до Міністерства охорони здоров’я України, Академії медичних наук України, Інституту психіатрії, неврології та наркології Академії медичних наук України, Асоціації психіатрів України. У відповіді  Асоціації психіатрів України стверджується, що медичними стандартами жодної країні світу не передбачено використання „дельфінотерапії” для лікування артизму та дитячого церебрального паралічу. Академія медичних наук України та Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України надіслали листи, в яких говориться про можливість використання „дельфінотерапії” як нетрадиційного методу психотерапії. З Міністерства охорони здоров’я жодної відповіді не надійшло, хоча запит напрвлявся двічі.

Оскільки в підручнику для 8 класу для загальноосвітніх навчальних закладів  «Основи здоров’я» (рекомендований Міністерством освіти і науки України. Автори: Бойченко Т.Є., Василашко І.П., Коваль Н.С. Київ: „Генеза”) „дельфінотерапію” рекомендовано як повноцінний захід охорони здоров’я, було направлено лист на ім’я Міністра освіти і науки України, в якому зазначалось про занепокоєння природоохоронної громадськості поміщенням в підручник неперевіреної і такої, що не в повній мірі відповідає дійсності, інформації. За дорученням Міністерства лист було розглянуто Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти, який вказав, що зверне увагу на наведені зауваження під час доопрацювання підручнику, який на даний час проходить апробацію.

Через те, що в мережі Інтернет з’являлись відомості про розміщення в школах м. Дніпропетровська оголошень про вистави у Дніпропетровському дельфінарії, було також направлено листа міському управлінню освіти та науки з пропозицією утриматись від такої реклами в закладах освіти та від організованого вивезення дітей на подібні заходи, відповідь на який не надходила.

У співпраці з іншими організаціями та зацікавленими громадянами ведеться робота щодо опрацювання проекту правил утримання дельфінів в дельфінарії. Від Міністерства охорони навколишнього природного середовища України одержано офіційний проект вказаних Правил та проведена його переробка на підставі стандартів Європейської Асоціації Морських Ссавців (ЕААМ – European Association for Aquatic Mammals), правил утримання дельфінів різних країн (Австралія, Великобританія), стандартів і норм для води. Проект направлено на адресу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

Українською громадськістю опрацьовано „Петицію щодо проблем комерційного використання дельфінів” яку було направлено до Президента України та Прем’єр-міністра України від усіх зацікавлених суб’єктів і, зокрема, від Дніпропетровського міського товариства охорони природи. Із Секретаріату Президента України надійшов лист про переадресування петиції Уряду, за дорученням якого вона була розглянута Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.

 У своїх кількох листах Міністерство повідомило, що активно займається проблемою захисту дельфінів: проведено перевірки діючих дельфінаріїв, один з Київських дельфінаріїв закрито, готується рішення про тимчасове закриття Одеського дельфінарію; активізувалась робота щодо затвердження Правил утримання дельфінів; підготовлено проект закону про внесення змін до Закону України „Про захист тварин від жорстокого поводження” щодо удосконалення його приписів.

У зв’язку з надходженням інформації щодо можливості будівництва стаціонарного дельфінарію в м. Дніпропетровську направлено запит до Головного архітектурно-планувального управління Дніпропетровської міської ради, яке у своїй відповіді спростувало вказану інформацію.

Також стало відомо, що група народних депутатів України Комар М.С., Пшонка А.В., Дейч Б.Д. внесли на розгляд Верховної Ради України законопроект № 5484 від 25.12.2009 р. „Про внесення змін до деяких законів України (щодо посилення заходів по охороні осетрових та інших рідкісних видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України)”. Законопроект, зокрема, передбачає необхідність реєстрації тварин, віднесених до Червоної книги України, які утримуються в неволі або вирощуються в штучних умовах (ботанічні сади, розплідники, аквапарки, дельфінарії, зоопарки, присадибні ділянки, тощо). Хоча законопроект обґрунтовується необхідністю захисту осетрових, він фактично сприятиме збереженню інших об’єктів тваринного світу. Було направлено листи на ім’я Голови Верховної Ради України та в профільний комітет  парламенту на підтримку цього законопроекту. У своїй відповіді голова комітету зазначив, що комітет розділяє занепокоєння ситуацією, що склалась, і планує провести розгляд законопроекту на поточній сесії.      

За фактом використання у Дніпропетровському дельфінарії дельфінів без дозволу на утримання диких тварин у неволі направлено лист до прокуратури Дніпропетровської області, яка передала його на розгляд у прокуратуру Кіровського району м. Дніпропетровська.

В ході проведення кампанії по захисту дельфінів провлодиться взаємодія з іншими організаціями та небайдужими громадянами.

Дізнатися більше про проблему можна з блогу "Дельфинарий - хлорированная тюрьма"